nieruchomosci
edukacja
dla-przedsiebiorcow
klimatycznykolobrzeg
miasta-partnerskie
organizacje-pozarzadowe
migamy
Zachmurzenie

17°C

Kołobrzeg

Zachmurzenie

Wilgotność: 68%

Wiatr: 16 km/h

  • 13 Lip. 2020

    Zachmurzenie 18°C 13°C

  • 14 Lip. 2020

    Częściowe zachmurzenie 23°C 11°C

A A A
Promocja książki Zofii Rudnickiej "Gerard Wilk. Tancerz"

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z.Herberta i International Dance Academy Kołobrzeg zapraszają na spotkanie promocyjne z Zofią Rudnicką, autorką książki: "Gerard Wilk. Tancerz" - 9.11.2019 (sobota,) godz. 17.00. Mała sala teatralna RCK, ul. Solna 1. Wstęp wolny.


"Nie mogłem oderwać się od tego tekstu, zwłaszcza że z jego bohaterem miałem kiedyś wiele do czynienia. Moja ciotka mieszkająca w Gliwicach przy ulicy Wieczorka w sąsiedztwie państwa Wilków poprosiła mnie kiedyś, abym zaświadczył, że ich młodszy syn rzeczywiście zrobił za granicą oszałamiającą karierę, a paczki, prezenty i pieniądze, które przysyła rodzinie, są tego konsekwencją, a nie - broń Boże - jakichś machlojek, geszeftów czy innych niegodziwości. Zrobiłem to z ochotą, opowiadając kwieciście o jego sukcesach, a ciotka miała potem darmowe prężenie firan, bo tym zajmowała się urocza pani Jadwiga, matka chluby polskiego baletu. [...]


W latach dziewięćdziesiątych, znając marzenia Gerarda o reżyserii operowej, zaprosiłem go do Warszawy. Po przyjeździe dowiedział się, że mam w planie francuskojęzyczną realizację "Werthera" Jules'a Masseneta. Po konsultacji z zaprzyjaźnioną Anną Bessand Massenet - wnuczką kompozytora - postanowiłem zaproponować Wilkowi reżyserię tego przedstawienia, czego - jak się okazało - z napięciem oczekiwał. Poprosił, aby scenografem był jego francuski przyjaciel Jean-Jacques Le Corre. Powstał piękny spektakl, którego, niestety, już nie widziałem z powodów, które najlepiej znał ówczesny nieszczęsny minister Kazimierz Dejmek. Natomiast ja dowiedziałem się wtedy o okrutnej, szybko postępującej chorobie Gerarda. [...]


Zofia Rudnicka ofiarowała Gerardowi pośmiertny dar przyjaźni, pamięci, wspomnienia i interesujące omówienia jego dzieciństwa, młodości, lat szkolnych, kariery i popularności w Polsce, wielkich sukcesów niemal na całym świecie, niezwykłości zatańczonego repertuaru, działalności pedagogicznej, kontaktów towarzyskich, zainteresowań pozabaletowych i życia osobistego.


Pani Zofio! Z takim talentem, fantazją i znajomością rzeczy należy zająć się kolejnymi postaciami, które istnieją już tylko w coraz bardziej zawodnej pamięci ludzkiej i coraz bardziej rozproszonych dokumentach" - to tylko fragmenty entuzjastycznej opinii Sławomira Pietrasa o książce "Gerard Wilk. Tancerz" zamieszczonej w najnowszym numerze Tygodnik ANGORA".

71589
Zdjęć w Galeriach
4982
Artykułów
3658
Wydarzeń
5.1KK
Unikalnych wywołań

Kołobrzeskie Kina: DKF "Sztorm" i Wybrzeże

Żegnaj mój synu (DKF)
Zdrajca (DKF)
Kino na leżakach
Ojciec (DKF)
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

REWITALIZACJA MIASTA

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

zobacz serwis

PORTAL DLA SENIORA

Karta Seniora

Karta Seniora

zobacz serwis

KOŁOBRZESKA ŻEGLUGA PASAŻERSKA

KołobrzeskaŻegluga Pasażerska

Rejsy na Bornholm

zobacz serwis

BAZA ZABYTKÓW

Kołobrzeskie Zabytki

Kołobrzeskie Zabytki

zobacz serwis

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia