Drukuj
Kategoria: Kultura
Odsłony: 787
RCK PRO JAZZ Piotr Schmidt Quartet feat. Wojciech Niedziela - Tribute to Tomasz Stańko

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta zaprasza na kolejny koncert z cyklu RCK PRO JAZZ. Już 26 stycznia 2019 (sobota) o godzinie 19:00 w sali widowiskowej wystąpi Piotr Schmidt Quartet feat. Wojciech Niedziela - Tribute to Tomasz Stańko. Bilety: 35 zł (przedsprzedaż), 40 zł (w dniu koncertu) dostępne w kasie RCK.


"Tribute to Tomasz Stańko" to najnowsza płyta zespołu "Piotr Schmidt Quartet feat. Wojciech Niedziela".

"To jedna z 10 najlepszych płyt jazzowych 2018 roku na świecie" Wulf Muller (Okeh Records - Sony Music Germany)


Jej premiera miała miejsce 7 grudnia 2018 w Gliwicach, na scenie Kina Amok.


Wybitny trębacz jazzowy, Piotr Schmidt wraz ze znakomitym pianistą Wojciechem Niedzielą, oraz sekcją rytmiczną czołowego tria RGG Krzysztofem Gradziukiem (perkusja) i Maciejem Garbowskim (kontrabas) stworzyli autorski program muzyczny, który znalazł się w najnowszym albumie kwartetu "Tribute to Tomasz Stańko". Z Wojciechem Niedzielą Schmidt współpracuje już od trzech lat, a we wrześniu zeszłego roku nakładem wydawnictwa SJRecords ukazała się ich pierwsza wspólnie nagrana płyta - Dark Morning. Tribute to Tomasz Stańko, jak Piotr Schmidt się wypowiada, jest hołdem i podziękowaniem złożonym zmarłemu 29 lipca 2018 roku artyście za ogromną inspirację i niesamowite emocje, których muzyka Stańko mu dostarczała przez wiele ostatnich lat.


Kwartet Piotra Schmidta wystąpi w składzie:


Media o płycie:


Jest w tej muzyce jakiś niewiarygodny powiew jazzu, blask muzyki Stańki, ale nie jest to li tylko owe "tribune", lecz wyrafinowana estetyka piękna nowoczesnego jazzu (…) To jedna z ważniejszych płyt polskiego jazzu.

Dionizy Piątkowski (Era Jazzu)


Fragmenty, kiedy narracja skupia się wokół oszczędnych partii fortepianu zniewalają urodą i spokojem, jak najpiękniejsze ballady samego Stańki. To bardzo oswojony i mający źródło w najwyższych, akademickich kompetencjach muzyków materiał o freejazzowej proweniencji.

Adam Domagała (JazzPress / blog zdzezemlzej)


Wspaniały hołd dla mistrza trąbki. To może być jazzowa płyta roku 2018 w Polsce!

Michał Dybaczewski (Kurier Lubelski)


"Tribute to Tomasz Stańko". To znakomita rzecz. Piotr Schmidt z Wojciechem Niedzielą osiągnęli jakiś wyższy poziom komunikacji.

Tomasz Gregorczyk (Polskie Radio Program 2)


O ile "Saxesful" było Piotr albumem przełomowym, o tyle ta płyta, nagrana w kwartecie, jest jego arcydziełem.

Maciej Lewenstein