nieruchomosci
edukacja
dla-przedsiebiorcow
klimatycznykolobrzeg
miasta-partnerskie
organizacje-pozarzadowe
migamy
A A A
E-mailDrukuj

Festiwal "Port Literacki"

Wydarzenie

Festiwal
Tytuł:
Festiwal "Port Literacki"
Kiedy:
Wt, 7. lipiec 2015 - Cz, 9. lipiec 2015
Kategoria:
Plener
Odsłony
10387

Opis

Podobnie jak przed rokiem również i w te wakacje załoga Biura Literackiego opuści Wrocław, aby towarzyszyć miłośnikom literatury w czasie ich letnich wojaży. W lipcu autorów oraz organizatorów festiwalu Port Literacki będzie można spotkać nad morzem w Kołobrzegu.

Ale autorów oraz organizatorów festiwalu Port Literacki będzie można spotkać także w Gdańsku, a także w górach w Stroniu Śląskim. Już dzisiaj warto zarezerwować sobie terminy: 8 lipca, 19 sierpnia i 26 września. Te trzy wyjątkowe wydarzenia to także pożegnanie z obecną nazwą festiwalu, który przyjmie nową formułę. Podczas wakacyjnych edycji nie zabraknie koncertów (Pustek, Trupa Trupa i muzycznej niespodzianki, legendarnego zespołu reaktywowanego po 25 latach na jeden koncert), nowych książek, wydarzeń dla dzieci z udziałem najważniejszych autorów Biura oraz zagranicznych gości. W ramach Wolnej plaży, rynku i stacji poetów będą mogli wystąpić również twórcy przed debiutem książkowym.

W każdym ze wspomnianych miejsc powstanie na trzy dni Miasteczko literackie. W Kołobrzegu od 7 do 9 lipca przy Pomniku Zaślubin Polski z Morzem na Bulwarze im. Jana Szymańskiego. W Gdańsku między 18 a 20 sierpnia na rynku i ulicy Długi Targ w pobliżu Pomnika Neptuna. W Stroniu Śląskim Miasteczko ulokowane zostanie w byłej stacji PKP przy ulicy Kościuszki 18 w Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury.

W Miasteczkach oprócz sceny, na której odbywać się będą czytania i koncerty, wyłoniona zostanie specjalna strefa literackich zabaw dla dzieci. Ponadto pojawi się ciekawie zaaranżowana księgarnia z blisko 200 tytułami w wyjątkowo atrakcyjnych cenach oraz kawiarenka, gdzie na dużym ekranie zaplanowane zostały projekcje filmów, literackich etiud i archiwalnych programów z dwudziestolecia festiwalu.

Jednymi z głównych bohaterów będą autorzy przed debiutem książkowym biorący udział w 10. edycji projektu Połów. Wolna plaża (w Kołobrzegu), rynek (w Gdańsku) i stacja poetów (w Stroniu Śląskim) wzorowane na podobnych czytaniach, jakie miały miejsce przed rokiem na wrocławskim rynku, tym razem odbędą się na głównej Portowej scenie.

Autorzy najciekawszych utworów i czytań mogą liczyć na pracę z redaktorami Biura Literackiego, a ich zestawy wierszy trafią do piątego już almanachu prezentującego interesujących twórców przed debiutem. W Kołobrzegu i Gdańsku codziennie przed głównymi wydarzeniami scena oddana zostanie także do dyspozycji lokalnych twórców oraz każdego, kto wrzuci swój tekst do Skrzynek na wiersze, rozlokowanych w różnych miejscach obu miast.

Wakacyjne Porty to również propozycja dla najmłodszych czytelników z udziałem Kazia Sponge’a, Anny Makowskiej-Kowalczyk i Marcina Sosińskiego, którzy podobnie jak podczas 20. Portu Literackiego przedstawią "Przedszkolny sen Marianki" Jacka Podsiadły. Ponadto książkę "Przygody przyrody" zaprezentują jej twórcy: Zbigniew Machej i autor ilustracji Tomasz Broda. Być może zbiór opowieści pt. "Siedem pierwszych przygód Rozalii Grozy" przygotuje Justyna Bargielska.

W formie wystawy i publikacji pojawią się wiersze dla dzieci autorstwa: Wojciecha Bonowicza, Darka Foksa, Jerzego Jarniewcza, Bogusława Kierca, Zbigniewa Macheja, Joanny Mueller, Anny Podczaszy, Bohdana Zadury i Filipa Zawady, zilustrowane przez: Tomasza Brodę, Marię Ekier, Piotra Fąfrowicza, Martę Ignerską, Ewę Kozyrę-Pawlak, Daniela de Latoura, Krystynę Lipkę-Sztarbałło, Joannę Olech, Zuzannę Orlińską, Joannę Rusinek, Annę Sędziwy i Mariannę Sztymę.

Jak Joanna Olech widzi wiersz Darka Foksa? Jak Marta Ignerska wyobraża sobie bojaki? Jaka pchła skakać będzie w wierszu Zbigniewa Macheja dzięki pracom Ewy Kozyry-Pawlak? Jak nadmierny apetyt Bohdana Zadury okiełzna Joanna Rusinek? Jak wyglądać będzie ołowiany żołnierzyk Jerzego Jarniewicza według Tomasza Brody? Takich poetycko-ilustracyjnych duetów we współczesnej polskiej literaturze jeszcze nie było!

W Kołobrzegu przez kilka lat odbywały się poetyckie Połowy. Tu nagrody w projekcie odbierali m.in. Łukasz Jarosz, Julia Szychowiak i Sławomir Elsner. 8 lipca w ramach spotkania "Debiuty z Biura" można będzie posłuchać nowych wierszy Szymona Słomczyńskiego i Julii Szychowiak, a także po raz pierwszy Bronki Nowickiej, która jest osiemnastym debiutantem wprowadzanym w ostatnich latach do literatury polskiej przez Biuro Literackie.

Gośćmi zagranicznymi wakacyjnych Portów będą rosyjscy poeci Igor Biełow i Demian Kudriawcew, których wiersze znalazły się w antologii "Radio Swoboda". Spotkanie w Gdańsku to pierwsza prezentacja tej książki. Autorem wyboru i przekładów jest Zbigniew Dmitroca. Obok wspomnianych twórców w antologii zamieszczone są utwory: Jeleny Fanajłowej, Linor Goralik, Wiaczesława Kuprijanowa, Lwa Oborina, Marii Stepanowej, Wiery Połozkowej, Igora Pomierancewa, Andrieja Rodionowa i Dmitrija Wodennikowa. Spotkanie poprowadzi Marek Radziwon.

W każdym z miejsc prezentowane będą premierowe tomy oraz antologia "100 wierszy polskich stosownej długości" z udziałem m.in. Justyny Bargielskiej, Romana Honeta, Jerzego Jarniewicza, Krzysztofa Jaworskiego, Ryszarda Krynickiego, Grzegorza Kwiatkowskiego, Zbigniewa Macheja, Marcina Sendeckiego, Andrzeja Sosnowskiego, Dariusza Sośnickiego, Marty Podgórnik, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego i Bohdana Zadury.

Dopełnieniem wydarzeń będą koncerty: w Kołobrzegu wystąpią Pustki, w Gdańsku Trupa Trupa, a w Stroniu Śląskim zespół, który reaktywuje się po 25 latach tylko na jeden koncert – na wydarzenie kończące szesnaście lat działań pod nazwą Port Literacki. Imprezy realizowane są przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu, Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim oraz Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Jeśli jeszcze nie zaplanowałeś wakacyjnych wyjazdów nad morze i w góry, to koniecznie zarezerwuj sobie lipcowe, sierpniowe i wrześniowe terminy Portów Literackich w Kołobrzegu, Gdańsku i Stroniu Śląskim. Spędź wolne chwile z autorami i książkami Biura Literackiego. Organizator każdemu gwarantuje wstęp wolny na wszystkie wydarzenia, także koncerty. Na tych, którzy zawiną do wszystkich trzech wakacyjnych Portów, czeka specjalna niespodzianka!

Kup Bilecik

REWITALIZACJA MIASTA

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

zobacz serwis

PORTAL DLA SENIORA

Karta Seniora

Karta Seniora

zobacz serwis

KOŁOBRZESKA ŻEGLUGA PASAŻERSKA

KołobrzeskaŻegluga Pasażerska

Rejsy na Bornholm

zobacz serwis

BAZA ZABYTKÓW

Kołobrzeskie Zabytki

Kołobrzeskie Zabytki

zobacz serwis

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia