Drukuj
Kategoria: Samorządowy Serwis Informacyjny
Odsłony: 779
DO 31 GRUDNIA 2019 r. obowiązek wpisu do BDO

Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami (BDO) uruchomiony został 24 stycznia 2018 r. Obowiązkiem  wpisu do  Rejestru-BDO objęte są nie tylko podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów, ale również wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań.


W niektórych przypadkach może to dotyczyć nawet jednoosobowych działalności gospodarczych.


Poniżej przedstawiamy listę przykładowych podmiotów, które w wyniku prowadzenia swojej działalności są zobowiązane do uzyskania wpisu do Rejestru-BDO:


Wpisowi do Rejestru-BDO nie podlegają:


Ponadto obowiązek rejestracji nie dotyczy firm, które zlecają wykonanie usługi innemu podmiotowi, gdyż  w wyniku zleconej usługi wytwórcą odpadów staje się podmiot, któremu ją zlecono. Warto więc pomyśleć  o zawarciu odpowiedniej umowy.


Na przykład, jeśli w danym przedsiębiorstwie prowadzącym działalność biurową, wymieniane są świetlówki, a usługa jest wykonywana przez inną firmę w ramach umowy, to zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach wytwórcą odpadów powstałych w wyniku świadczenia danej usługi będzie podmiot, który świadczy tę usługę (chyba że umowa stanowi inaczej). A więc to firma świadcząca usługę konserwacji i naprawy oświetlenia będzie zobowiązana do wpisu do Rejestru-BDO.


Dlatego warto zadbać o odpowiednie zapisy w umowie, dzięki którym można zastrzec, że to właśnie firma świadcząca usługę odpowiada za odpady. W takim przypadku firma prowadząca działalność biurową nie musi się rejestrować w Rejestrze-BDO (jeśli oczywiście nie wytwarza jeszcze innych rodzajów odpadów innych niż komunalne).


Sprawdź czy musisz zarejestrować się do systemu BDO https://bdo.mos.gov.pl/home/obowiazek_rejestracji/


Wniosek do pobrania: https://bdo.mos.gov.pl/home/wnioski/


Wniosek należy przesłać na adres:


Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Wydział Ochrony Środowiska
ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin


Szczegółowych informacji udziela:

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
tel.: (91) 44-10-276, 44-10-280, 44-10-272, 44-10-279, 44-10-282, 44-10-256
fax: (91) 48-92-141
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres do korespondencji:
ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin


Źródło: https://bdo.mos.gov.pl/