Drukuj

Koncert "Muzyka w Katedrze"

Wydarzenie

Koncert
Tytuł:
Koncert "Muzyka w Katedrze"
Kiedy:
Cz, 18. lipiec 2019, 20:30
Gdzie:
Bazylika NMP (katedra) - Kołobrzeg, Zachodniopomorskie
Kategoria:
Koncerty
Odsłony
3016

Opis

MATER SANCTISSIMA

Improwizacje na tematy pieśni maryjnych na saksofon i organy
Maciej Sikała - saksofon
Bogusław Grabowski - organy


Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska oraz Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Zbigniewa Herberta zapraszają na XIX Międzynarodowy Festiwal "Muzyka w Katedrze. Koncert 18.07.2019 r. | 20:30. Koncert: MATER SANCTISSIMA - improwizacje na tematy pieśni maryjnych na saksofon i organy. Maciej Sikała-saksofon, Bogusław Grabowski - organy.Trzeci koncert w ramach festiwalu "Muzyka w Katedrze" będzie szczególny przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, tematem przewodnim muzycznych improwizacji będą pieśni maryjne, takie jak Dzisiaj pozdrawiamy, Maryjo, Ciebie, Matko niebieskiego Pana, Ave maris Stella czy wreszcie Salve Regina i Boga-Rodzica. Trudno wyobrazić sobie bardziej odpowiedni repertuar do wykonania w Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po drugie, po raz pierwszy w tegorocznej edycji zabrzmią dostojne katedralne organy, a zagra na nich kierownik Pracowni Organów Katedry Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku, główny organista Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, Bogusław Grabowski. W zestawieniu z saksofonem na którym zagra Maciej Sikała, zdobywca pierwszego miejsca w kategorii saksofonu tenorowego ankiety Jazz Forum ,,Jazz Top'' w latach 1995-2005 , 2010 i 2012-2014, muzyk jazzowy i kompozytor, można spodziewać się prawdziwej, pełnej inspiracji uczty muzycznej.


Duet współpracuje ze sobą od 2007 roku i mimo, że pozornie organy i saksofon są instrumentami bardzo od siebie odległymi tak brzmieniem jak i codziennym zastosowaniem, a ich łączenie jest wręcz precedensem, współpraca układa się znakomicie. Ten niezwykły duet ma już na swoim koncie dwie płyty: "The colours of space" i "Mater Sanctissima" oraz setki koncertów. Trzeba dodać, że każdy z nich, ze względu na wspólne improwizacje obojga artystów jest jedyny i niepowtarzalny. Na okładce "Mater Sanctissima" czytamy: "Bez względu na to gdzie i dla kogo grają, ich muzyka zawsze przyjmowana jest z ogromnym entuzjazmem, a często nawet wzruszeniem. Jest to ten rodzaj twórczości, który łączy a nie dzieli, jest ponadczasowy, ponadkulturowy, ponadwyznaniowy - uniwersalny w najlepszym tego słowa znaczeniu. Koneserzy odnajdą w tej muzyce świetny warsztat i kunszt. Esteci zachwycą się pięknem melodii i niespotykaną harmonią. Ludzie wierzący usłyszą modlitwę".


Noty biograficzne:


Bogusław Grabowski, ur. 1955 r. w Sopocie, organista i kompozytor. Profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie obecnie jest kierownikiem Pracowni Organów Katedry Muzyki Kościelnej, dla której opracował program studiów oraz prowadzi klasę organów i improwizacji. Wykłada także na innych uczelniach o profilu teologicznym. Od 1985 główny organista Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Animator życia muzycznego w Gdańsku i na Pomorzu, gdzie zorganizował ponad 800 koncertów w ramach międzynarodowych festiwali i cykli koncertów. Występuje z koncertami w wielu krajach Europy, a także w USA. Nagrał kilkanaście płyt m in. z muzyką organową /Polska Niemcy, USA/, a także z własnymi kompozycjami z udziałem chórów i orkiestry symfonicznej oraz improwizacjami. Specjalista z zakresie projektowania, budowy oraz konserwacji organów.


Maciej Sikała ur. w 1961 r . w Gdańsku. Muzyk jazzowy , saksofonista, kompozytor, wykładowca klasy saksofonu na kierunku jazzowym w Akademiach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy obecnie w stopniu doktora habilitowanego. Współpracował koncertując lub nagrywając z czołówką polskiej sceny jazzowej m in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Tomaszem Szukalskim, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Wojtasikem, Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Kułakowskim, Wojciechem Karolakiem oraz z muzykami z zagranicy tj: Lester Bowie, David Liebman, Ronnie Burrage, Billy Harper, Wayne Dockerey, John Betsch, Kenny Wheeler, Eddie Henderson, Tim Haggans, David Kikoski. Nagrał ponad 50 płyt w tym pięć autorskich, z których dwie były nominowane do nagrody "Fryderyka". Od kilku lat prowadzi zajęcia na warsztatach jazzowych w Pułtusku i Nysie. Koncertował w Niemczech, Rosji, Bułgarii, Czechach, Słowacji, Słowenii na Białorusi, Litwie, we Francji, Szwecji, Mołdawii, Rumunii, Kanadzie, Izraelu, Austrii, Ukrainie, Belgii, Indiach, Anglii, we Włoszech. W ankiecie Jazz Forum "Jazz Top'' zajmował pierwsze miejsce w kategorii saksofonu tenorowego w latach 1995-2005 , 2010 i 2012-2014.


Prowadzenie koncertów: Beata Górecka


Bilety w cenie: 25 zł normalne i 20 zł ulgowe ( dzieci, młodzież, emeryci i renciści), z wyłączeniem koncertu finałowego (22.08.2019), do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1 oraz przy wejściu do Bazyliki w czwartki godzinę przed koncertem. Bilety także na stronie www.kupbilecik.pl.


Bilety na koncert finałowy (22.08.2019) w cenie : 35 zł normalne i 30 zł ulgowe ( dzieci, młodzież, emeryci i renciści) do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1 oraz przy wejściu do Bazyliki w czwartek, godzinę przed koncertem. Bilety także na stronie www.kupbilecik.pl


Miejsce

Bazylika NMP (katedra)
Lokalizacja:
Bazylika NMP (katedra) - Strona WWW
Ulica:
ul. Mariacka 5
Kod pocztowy:
78-100
Miejscowość:
Kołobrzeg
Województwo:
Zachodniopomorskie
Kraj:
Poland